image

PeyamaKurd- Almanya'nın Münih kentinde temaslarını sürdüren Başbakan Neçirvan Barzani başkanlığındaki Kürdistan Bölgesi heyetinin gündeminde Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkiler var.

Kürdistan Bölgesi heyeti, Almanya'da devam eden 54. Münih Güvenlik Konseyi Toplantısı'na katıldı.

Başbakan Barzani, konferansın ikinci gününde Irak Başbakanı Haydar Abadi ile bir araya geldi. Kürdistan Bölgesi heyeti, daha sonra Kuveyt Başbakan Yardımcısı Halid Şeyh Sabah başkanlığındaki heyetle görüştü.

"Ülkelerin önde gelen isimleri ile görüşmeler gerçekleşti"

Neçirvan Barzani, eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’la da bir görüşme gerçekleştirdi.

Toplantı sonrası konuşan Joe Biden, “Toplantı olumlu geçti. Genel olarak Kürtlere karşı büyük bir sevgi duyuyorum. Başbakan'ın mevcut sıkıntıları aşmak amacıyla Bağdat'a bazı yapıcı önerilerde bulunduğundan dolayı memnun oldum. Duruma iyimser bakıyorum. Ben her zaman iyimserim” dedi.

Kürdistan Bölgesi heyeti, dün de Almanya Dışişleri ve Güvenlik Politikası Baş Danışmanı Jan Hacker ile Sosyalis Demokrat Partisi'nden Almanya Parlamentosu'nun bir heyetiyle ayrı ayrı görüştü.

Başbakan Barzani dün akşam da İngiltere'nin Ortadoğu ve Afrika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Listair Burt ve beraberindeki heyetiyle toplandı.

Listair Burt, İngiltere'nin Erbil ile Bağdat arasında güçlü bir ilişki olmasına önem verdiğini ifade ederek, “Referandumdan sonra Erbil ile Bağdat arasında doğan boşluğu kapatmak için çalışıyoruz. Kürtlerin Bağdat'a karşı duyduğu endişelerin giderilmesi önemlidir. Hiçbir taraf diğerine karşı adaletsiz davranmamalı” diye konuştu.

Görüşmelerde Kürdistan Bölgesi Başkanlık Divan Başkanı Fuad Hüseyin, Dışilişkiler Bürosu Sorumlusu Felah Mustafa ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin Almanya Temsilcisi Dılşad Barzani de hazır bulundu.

 

Rudaw