image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından kabul edilen Almanya'nın Irak Büyükelçisi Martin Jaeger, ülkesinin Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni desteklemeye devam edeceğini ifade etti.

Başkent Erbil'de gerçekleştirilen görüşmede, Irak seçimleri, sonuçları ve ülkedeki siyasi sürecin geleceğine ilişkin beklentilerin yanı sıra, Almanya'nın Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkileri değerlendirildi.

Büyükelçi Jaeger, Berlin'de yeni hükümetin, Irak ve Kürdistan Bölgesi'ne yönelik politikasının devam edeceğini dile getirerek, ülkesinin Irak ve Kürdistan Bölgesi'ni desteklemeye devam edeceğini kaydetti.

Alman Büyükelçi, Berlin'in IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonun bir üyesi olduğunu hatırlatarak, Peşmerge güçlerinin reforme edilmesi çalışmalarında Peşmerge Bakanlığı ile yakın çalıştıklarını vurguladı.

Ayrıca Büyükelçi Martin Jaeger görüşmedeki konuşmalarında, Kürdistan Bölgesi Başkanı'nın bu bağlamdaki rolünün de önemli olduğuna dikkat çekti.

Neçirvan Barzani'den Büyükelçiye tebrik!

Görüşmede Neçirvan Barzani ise yeni görevinden dolayı Jaeger’ı tebrik ederek kendisine başarı temennisinde bulundu.

Öte yandan Neçirvan Barzani, Almanya’nın askeri, insani ve siyasi işbirliği ve desteğinden dolayı teşekkür ederek bu desteğin devam etmesini umduklarını belirtti.