image

PeyamaKurd - Peşmerge ve İçişleri Bakanlıklarının Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığındaki Temsilcisi Abdulhalik Talat, Peşmerge Güçleri’nin Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelere dönüşüyle ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Talat, Peşmerge’nin Kürdistani bölgelere dönüşüyle ilgili anlaşmanın uygulanmaya başlanacağını söyledi.

Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’nin çağrısıyla Kürdistan Bölgesi idaresinde olmayan Kürdistani bölgelerdeki güvenlik boşluğunun doldurulmasına yönelik Erbil ile Bağdat arasında varılan anlaşmaya ilişkin açıklamalarda bulunan Talat, Erbil’den Bağdat’a askeri bir heyetin gidip Irak Başbakanı Kazimi ile gerçekleştirdiği toplantıda bazı kararların alındığını dile getirdi.

“Kasım Araci ile Başkan Barzani’nin görüşmesi en iyi başlangıç oldu”

K24’e açıklamalarda bulunan Talat, kararların uygulanması için en iyi başlangıcın geçtiğimiz günlerde Bağdat’tan askeri ve güvenlik yetkililerinden oluşan Kasım Araci başkanlığındaki heyetin Erbil’e gelerek Başkan Mesud Barzani’yi ziyaret etmesi olduğunu belirtti.

Alınan kararların bayramdan sonra uygulanması kararının alındığını söyleyen Talat, Başkan Barzani’nin kurulacak ortak heyetin Xaneqin, Kerkük, Mexmur, Gwêr ve Sihêlan’daki merkezlerde göreve başlaması kararını aldığını belirtti.

Talat ayrıca, Irak Başbakanı Kazimi’nin Peşmerge’nin Kürdistani bölgelere dönüşü olmaksızın, bu bölgelerinin güvenliğinin sağlanamayacağı konusunda emin olduğunun altını çizdi.

“Peşmerge olmaksızın güvenliğin sağlanamayacağını Haşdi Şabi de anladı”

Talat, Peşmerge ve Irak ordusu arasında Kürdistani bölgeler için ortak birlik kurulmasına dair kararın önemine değinerek, Haşdi Şabi’nin de Peşmerge olmaksızın söz konusu bölgelerin güvenliğinin sağlanamayacağı kanaatine vardığını söyledi.

Haşdi Şabi tarafından anlaşmanın uygulanmasına engel çıkarılmayacağını düşündüğünü belirten Talat, Peşmerge’nin bu bölgelere dönüşünün Irak güçlerinin de IŞİD saldırılarından korunması anlamına geleceğini kaydetti.