image

PeyamaKurd - Ninova Arap Aşiretleri Sözcüsü Muzahim El Huveyt, Başkan Mesud Barzani’nin İŞİD’ten kaçan Araplara Kürdistan’ın kapılarını açıp koruduğu gibi Arap aşiretlerinde Afrin’den göç eden Kürtleri koruması gerektiğini belirtti.

Sözcü Muzahim El Huveyt, Suriye’deki Arap aşiretlerini Afrin’de Kürtlerin mallarının talan edildiği konusunda bilgilendirdiklerini belirterek; “Suriye’deki Arap Aşiretleri Başkanından hak ihlalleri araştırıp, suçlular konusunda hiçbir ulus, din, mezhep ve azınlık gözetmeksizin soruşturma yapmasını talep ettik.” dedi.

Kendilerinin Arap aşiretleri olarak Kürtlere karşı hiçbir hak ihlali yapılmasına ve onlara karşı suç işlenmesine izin vermeyeceklerini kaydeden El Huveyt; “Suriye’deki Arap aşiretlerinden de Kürtler ile Araplar arasındaki kardeşliği korumalarını talep ettik.

Başkan Mesud Barzani, Araplar için nasıl ki kapılarını açtı ve onları korudu biz de Kürt kardeşlerimizi bu şekilde korumalıyız.” dedi.

El Huveyt, Suriye’deki Arap aşiretlerin Afrin’de Kürtlerin mallarını talan edenlerin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensubu olmadığını; bir grup Arap hırsız olduğunu ve bu kişilerin yakalandığını kendilerine aktardıklarını söyledi.

Suriye’deki Arap aşiretlerin de olaya ilişkin incelemeler yaptığını ifade eden El Huveyt, “Afrin’de, Kürtlerin mallarını çalan bir grup hırsız yakalandı ve mahkemeye sevk edildi. Bu hırsız grup, şu an Suriye’deki Arap aşiretlerinin elinde.” diye konuştu.