image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği'nin (AB) Irak Büyükelçisi Ramon Blecua ve beraberindeki heyet, Başbakan Neçirvan Barzani ile Irak ve bölgedeki son durumu gdeğerlendirmek üzere bir görüşme gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili olarak Başbakan Neçirvan Barzani, dün Avrupa Birliği'nin (AB) Irak Büyükelçisi Ramon Blecua ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı.

Heyet ile ilgili yapılan ziyarette Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Neçirvan Barzani, bugün başkent Erbil'de Ramon Blecua ve beraberindeki heyeti kabul ettiği ifade edildi.

Ziyarette yeni Irak hükümetinin kurulması müzakerelerindeki siyasi süreç değerlendirildi. Hükümetin kurulması için bir an önce müzakerelerin başlaması konusunda hemfikir olan taraflar, mevcut sorunların çözülmesi gerektiği gibi konular ele alındı.

Karşılıklı görüşmede, Kürdistani partilerin hükümeti kurma müzakerelerindeki önemine de değindi. AB’nin Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı insani ve kurumsal yardımların ele alındığı görüşmede, Barzani, AB’nin Kürdistan ve Irak’a ekonomi ve bankacılık sektöründeki desteklerinin önemine değindi.