image

PeyamaKurd - Başbakan Mesrur Barzani, Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock ile görüştü, görüşme sonrası ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Baerbock, “Bugün burada yüz yüze görüş alışverişinden bulunmaktan memnunum. İlk olarak, Türkiye’deki depremzedelere yaptığınız yardımlardan dolayı size yürekten teşekkür etmek istiyorum. Uluslararası düzeyde, zorlu güvenlik şartlarında Türkiye’ye ilk yardım eden komşu ülkelerden biri Kürdistan Bölgesi’ydi. Bu yankı uyandırdı. Ayrıca IŞİD korkusundan kaçan yaklaşık bir milyon göçmen, Irak Kürdistan Bölgesi’nde yaşıyor. Yine, ülkelerindeki iç savaştan kaçan yüz binlerce Suriye vatandaşı buraya sığınmış durumda. Bu büyük iş için size saygı ve takdirlerimizi sunuyoruz” dedi.

“2014’ten bu yana buraya yaklaşık 800 bin euro gönderdik, Kürdistan Bölgesi’ndeki rolümüzü sürdürmek istiyoruz” diyen Baerbock, şu sözleriyle devam etti:

“Kürdistan Bölgesi’nin güvenli bir sığınak olduğu bir kesim de Ezidilerdir. Göçmen kamplarının kapatıldığını duyduk. Bize göre bu, detaylı bir planla yapılmalı ki kadınlar ve çocuk bir kez daha göç etmek ve istikrarsız bir ortamda yaşamak zorunda kalmasınlar. Bir süre önce de IŞİD’in işlediği suçları soykırım olarak tanıdık.”

IŞİD tehlikesinin devam ettiğine vurgu yapan Bakan Baerbock, ülkesinin IŞİD’le mücadelede Kürdistan Bölgesi’ne verdiği desteği yineleyerek, Alman güçlerinin Peşmerge’yi eğitmeye devam edeceğini söyledi ve geçtiğimiz 7 yılda Almanya’nın 50 milyon euro ödenek sağladığına belirtti.

Annalena Baerbock, “Erbil, Almanya-Irak kültürünün etkileşimi ve yatırım açısından önemli bir merkez. Goethe DAAD Enstitüsü’nün burada temsilciliği var ve Kürdistan Bölgesi’ndeki 7 okulda Almanca eğitim veriliyor. Birkaç hafta önce de Alman-Fransız Kültür Enstitüsü’nün temeli atıldı. Bu da ilişkilerimizi ileriye taşıyacak” ifadesini kullandı.

IŞİD’in yenilgiye uğratılması mücadelesinde Almanya’nın Kürdistan Bölgesi’ne büyük destek verdiğine dikkat çeken Başbakan,"Ezidi Soykırımı’nı tanıdığınız için teşekkür ediyoruz" dedi.