image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'ne gönderilmesi gereken bütçe ile ilgili açıklamada bulunan Irak Maliye Bakanı Ali Abdulemir Allavi, Kürdistan Bölgesi’ndeki memurların maaşlarını her ay göndermeye devam edeceklerini ifade etti.

Irak Maliye Bakanı Ali Abdulemir Allavi, basın mensuplarına gündeme ilişkin yaptığı açıklamada, Irak’ın gelecekte Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) borç almaya ihtiyaç duymadığını dile getirdi.

Allavi, Irak’ın Uluslararası Para Fonu’ndan Kovid-19’la mücadele sürecinde borç aldığını kaydederek, bu yılın başında IMF’den borç alındığını ve seçim sürecinin sonuna kadar yine borç alınabileceğini dile getirdi.

"Irak'ın yakında IMF'ye ihtiyacı olmayacak"

Ayrıca açıklamasında, Irak ile IMF arasındaki ilişkilerin iyi olduğunu vurgulayan Allavi, dünya pazarlarında petrol fiyatlarının artmasıyla birlikte Irak’ın yakında IMF’ye ihtiyacının olmayacağını vurguladı.

Allavi, Irak’ın enerji ve imar alanlarında planlamayla meşgul olduğunu söyleyerek, Kürdistan Bölgesi’ndeki memurların maaşlarının gönderilmesi konusunun tarafsız, mesleki ve idari olduğunu ve her ay 200 milyar dinar memur maaşları bütçesini göndermeye bağlı kalacaklarını vurguladı.