image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Dördüncü Orta Doğu Barış ve Güvenlik Forumu'na katılmak üzere Kürdistan Bölgesi'ni ziyaret eden İngiltere Eski Başbakanı Boris Johnson'u kabul etti.

Barzani ve Johnson, Irak ve bölgedeki gelişmelerin yanı sıra Kürdistan Bölgesi ile İngiltere arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine dair görüş alışverişi yaptı.

Kürdistan Bölgesi'nin hakları için birçok fedakarlık yaptığını, uluslararası toplumun Kürt halkının haklarını desteklemesi gerektiğini dile getiren Johnson, "Kürdistan Bölgesi'nin benim için her zaman özel bir yeri olmuştur. Sizi desteklemeye devam edeceğim" diye belirtti. Ayrıca Erbil ile Londra arasında direkt uçuşların gerekliliğinin altını çizdi.

Başbakan Barzani ise Kürdistan Bölgesi'ne sunduğu destek dolayısıyla İngiltere'ye teşekkür ederek, Irak ve bölgede yaşanan değişimlere değinerek, Kürt halkının haklarının korunması ve bölgenin anayasal yapısına saygı gösterilmesinin önemini dile getirdi.

Mesur Bazani, Johnson'a nar ve bal da ikram etti 

Paneline son vermeden önce Başbakan Barzani’nin kendisine özel bir hediye sunacağını belirten Johnson, “Narları ne zaman bana vereceksin?” sorusunu sordu.

Mesrur Barzani, Johnson’un sorusu üzerine panelin yapıldığı sahneye çıkarak, Borsi Johnson’ın sunduğu panele övgüde bulunup, “Çok keyif aldık” dedi.

Johnson’a Kürdistan Bölgesi’ne has bir kasa nar ile bal​ sunacağını söyleyen Mesrur Barzani, “Bunlar sana verebileceğimiz en güzel hediyeler, hoşgeldin" sözlerini dile getirdi.