image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Başbakan Mesrur Barzani, Bağdat’ta yürüttükleri başarılı müzakerelerden ötürü Kürdistan Bölgesi Hükümeti Yüksek Müzakere Heyetine teşekkür etti.

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Başbakan Mesrur Barzani başkanlığında toplanırken, görüşmede bütçe yasası ve bütçe payı konusu masaya yatırıldı.

Bütçe yasası ve bütçe payı memnuniyeti

Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Irak’ın 2021 bütçe yasasına bağlı olduğu belirtilen toplantıda, Irak hükümetinin bütçe yasasının uygulanması ve Kürdistan Bölgesi’nin bütçe payını gönderilmesi vurgusundan duyulan memnuniyet ifade edildi.

Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi Yüksek Müzakere Heyetine Bağdat’ta yürüttükleri görüşmeler ve başarılarından ötürü teşekkür ederek, Bağdat ile anlaşmanın Kürdistan Bölgesi’nin ekonomisinin daha iyi olmasına neden olması temennisinde bulundu.

Başbakan, Belçika ve Yunanistan ziyaretleriyle ilgili değerlendirmelerde de bulunarak, söz konusu ülkelerin üst düzey yetkililerinin işbirliğini geliştirmeye ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin reform programını desteklemeye hazır olduklarını belirttiklerini vurguladı.

Kürdistan Bölgesi’nin statüsüne vurgu

Toplantıda Başbakan Barzani, söz konusu ülkelerin Kürdistan Bölgesi’nin statüsünü çok önemsediklerini ve bölgede bir istikrar faktörü olarak gördüklerini de belirtti.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Yüksek Müzakere Heyeti, bakanlar kurulunda 2021 bütçe yasasının Kürdistan Bölgesi’yle ilgili olan 11’inci maddesinin uygulanmasının yollarını görüşmek üzere Bağdat’ta yürüttükleri müzakerelere ilişkin gelişmeleri paylaştı.

Öte yandan Kürdistan Bölgesi Maliye Bakanı Awat Şeyh Cenab ise toplantıda Kürdistan Bölgesi’nin 2021 bütçe yasa tasarının hazırlanmasında gelinen aşamaya ilişkin bilgi verdi.