image

PeyamaKurd - Fransız Le Monde gazetesine konuşan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, insan kaçakçılığı yapan kişilerin Kürt göçmenleri ölüme sürüklediğini ifade etti.

Başbakan Mesrur Barzani, önceki hafta Fransa ile İngiltere arasındaki Manş Denizi'ni şişme botlarla geçmeye çalışırken hayatlarını kaybeden Kürdistan Bölgesi vatandaşlarıyla ilgili sorulara yanıt vererek, insan kaçakçılığı yapan kişilerin Kürt göçmenleri ölüme sürüklediğini kaydetti.

Bölgedeki göç krizinin nedenine değinen Başbakan, bu suçta PKK’nin de parmağı olduğunu dile getirdi.

"Konu sadece göç meselesi değil"

Başbakan, Kürdistan Bölgesi vatandaşlarının aldatıldığını kaydederek, “Göçmenlerin hayatlarını ve kaderlerini umursamayanların siyasi oyunlarına alet oldular” ifadesini kullandı.

Fransız gazetesine yaptığı konuşmada, bot faciasının nedeninin tam olarak anlaşılması hususunda Birleşik Krallık ile temas halinde olduklarını söyleyen Başbakan, bu tür felaketlerin bir daha yaşanmaması için Fransız yetkililer de görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

Başbakan Mesrur Barzani, konunun sadece göç meselesi olmadığını kaydederek, vatandaşların ülkeden çıkmaları için kandırıldığını vurguladı.

"PKK, Kürt gençlerin ülkeden kaçmasına neden oluyor"

Başbakan konuşmalarında, PKK ve benzeri örgütlerin Kürdistan Bölgesi’yle ilgili kara propaganda yaydığını vurgulayarak, bu yalan ifadelerle Kürt gençlerinin kaçmalarının sağlandığına dikkat çekti.

Söz konusu açıklamasında gençlerin göçünü engellemek ve siyasi ticarete alet olmamalarını sağlamak için Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin adım attığını belirten Başbakan, çok sayıda insan kaçakçısının tutuklandığını bildirdi.

Ayrıca Başbakan açıklamasının sonunda, “Tutuklanan insan kaçakçıları mahkemeye çıkarılacaktır” sözlerine yer verdi.