image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de bulunan Uluslararası Koalisyon Irak ve Suriye Güçleri Komutan Yardımcısı General Andrew Garner, Başbakan Mesrur Barzani ile yaptığı görüşmede Kürdistan Bölgesi’ni desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı Uluslararası Koalisyon Irak ve Suriye Güçleri Komutan Yardımcısı General Andrew Garner ile beraberindeki heyet, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani tarafından kabul edildi.

Koalisyon, Kürdistan'ı desteklemeye devam edecek!

Tarafların gerçekleştirdiği görüşmede, Irak ve bölgedeki gelişmeler ile terör örgütü IŞİD tehdidinin yanı sıra, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin egemenlik, güvenlik ve huzurunun korunmasının önemine dikkat çekti.

Komutan Garner açıklamasında, Uluslararası Koalisyon’un Irak ve Suriye’deki faaliyetleri hakkında Başbakan’ı bilgilendirerek, Uluslararası Koalisyon’un Kürdistan Bölgesi’ni desteklemeye devam edeceğini kaydetti.

"Peşmerge reformu 9’unucu hükümetin programıdır"

Ayrıca görüşmede Peşmerge Güçlerinin birleştirilmesini de kapsayan reform sürecindeki gelişmelere değinen Başbakan Mesrur Barzani, sürecin başarıyla sürdüğünü ve bunun 9’unucu hükümet kabinesi programının önemli bir parçası olduğunu belirtti.

"Peşmerge ile Irak ordusu arasında işbirliği geliştirilmeli"

Öte yandan tarafların görüşmesinde, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların anayasaya göre çözülmesi ve başta Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde olmak üzere Peşmerge ile Irak ordusu arasında işbirliğinin geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.