image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi'deki reform ve projelere dair değerlendirmelerde bulunan Başbakan Mesrur Barzani, "Reform sürecinde kararlı bir duruş sergiledik" mesajında bulundu.

Kürdistan Bölgesi Maliye ve Ekonomi Bakanlığı’nı ziyaret eden Başbakan Mesrur Barzani, bakanlık yetkilileri ve çalışanlarının katıldığı özel bir toplantıya başkanlık etti.

Ziyarette Maliye ve Ekonomi Bakanı Awat Şeyh Cenab, bakanlığın çalışmaları ve projeleri hakkında bir sunum yaparken reform sürecinin uygulanması konusunda Başbakan’ın güçlü desteğini aldıklarını dile getirdi.

Başbakan toplantıda, 9’uncu hükümet kabinesinin reform kararı alarak işe başladığını belirterek şu sözlere yer verdi:

“Ancak yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını ve baş gösteren ekonomik kriz reform sürecinde hızlı adımlar atmamızı engellese de süreci sürdürme ve iç gelirleri düzenleme konusundaki kararlılığımızı sürdürdük, başarılı olduk ve bu sayede kendimizi yönetebildik."

"Gelirler çarpıcı şekilde iyileşti"

Başbakan, hükümetin gereksiz harcamaları kısma konusundaki 130 milyon dolar tasarruf ettiğini belirterek, bunun genel hazine için önemli bir kazanım olduğunu kaydetti.

Gelirlerin son zamanlarda çarpıcı bir şekilde iyileştiğini söyleyen Başbakan, “Ancak hükümet, gelir kaynaklarını çeşitlendirme ve petrol dışı gelirleri artırma çerçevesinde ekonomiyi daha da geliştirebilir” ifadelerini kullandı.

"Kamu servetinin israfının önlenmesi için adım atılacak"

Dokuzuncu kabinenin yeni vergiler getirmediğini, sadece daha önce uygulanmamış vergi yasalarını uyguladığını belirten Başbakan, vergi yasalarının uygulanmasının Kürdistan Bölgesi vatandaşlarının çıkarına olduğunu çünkü iş hareketlerinin büyüyeceğini ve iş fırsatlarının artacağını vurguladı.

Bankacılık sisteminin aktif hale getirilmesi ve düzenlenmesinin önemine de değinen Başbakan, bunun şeffaflığa, rutinlerin azaltılmasına ve kamu servetinin israfının önlenmesine yönelik önemli bir adım olduğuna işaret etti.