image

PeyamaKurd - Irak ve Kürdistan Bölgesi'nde yapılan seçimlerle ilgili açıklamada bulunan Başbakan Mesrur Barzani, bugün Irak seçimlerine katılımından dolayı Kürdistan Bölgesi ve Kürdistani bölgelerde yaşayan vatandaşlara teşekkür ederek, “Seçim süreci bitti, yeni bir süreç başladı” ifadesini kullandı.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, seçim ile ilgili mesajında, “Demokratik siyasi sürecin verdiği sorumluluğu yerine getirerek bugün yapılan Irak seçimlerine katılımından dolayı Kürdistan Bölgesi ve Kürdistani bölgeler halkına en içten teşekkürlerimi sunuyorum” açıklamasında bulundu.

Seçim sürecini değerlendiren Başbakan, seçim sürecinin güvenliğinin sağlanması ve vatandaşların huzur içinde oylarını kullanmasının koşullarının oluşmasındaki çabalarından dolayı Peşmerge ve iç güvenlik güçlerine de teşekkür etti.

"Kürdistani bölgelerdeki engellemeler kabul edilemez"

Başbakan mesajında, özellikle Kürdistan idaresi dışındaki Kürdistani bölgelerde yasal olmayan silahlı grupların seçmenlere yönelik engellemelerinden rahatsız olduklarını belirterek, demokratik sürece ve insan haklarına aykırı bu durumun kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Mesrur Barzani, Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’yle bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Seçim sürecinin başarılı geçmesinden dolayı Sayın Kazimi’yi kutladım. Seçim sürecinde yaşanan aksaklıkların soruşturulması ve kamuoyuna şeffaf biçimde aktarılması konusunda mutabık kaldık. Sayın Kazimi’ye bundan sonra yapılacak işlerin kolaylaşması için desteğimizi ifade ettik."

"Yeni bir süreç başladı"

Ayrıca açıklamasında “Seçim süreci bitti, yeni bir süreç başladı” ifadelerini kullanan Başbakan, “Umarım Kürdistan halkının seçtiği temsilciler Irak Parlamentosu’na girer ve Kürdistan halkının anayasal haklarını elde etmesi için birlik içinde hareket ederler” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Başbakan, Kürdistan Bölgesi ve Kürdistani bölgelerin Irak Parlamentosu’na girecek temsilcilerinin Kürdistan Bölgesi’nin Irak içindeki konumunun güçlendirilmesi için birlik ve beraberlik içinde tüm taraflarla iletişim içinde olmaları gerektiğini de belirtti.