image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi’nde Baba Şeyh olarak bilinen Ezidilerin Ruhani lideri Şeyh Xertu Haci İsmail’in yaşamını yitirmesi dolayısıyla Başkan Mesud Barzani tarafından taziye mesajı yayımlandı. 

Başkan Barzani, Baba Şeyh’in vefat haberini büyük bir üzüntüyle aldığını belirterek, “Baba Şeyh, bilinen bir dini şahsiyet olmasıyla birlikte milliyetperver bir Ezidi Kürttü. Tüm sorunlarda iyilik ve çözüm taraftarıydı” sözlerini kullandı. 

Başkan Barzani, Baba Şeyh’in Ezidiler arasında birlik ve birlikte yaşam kültürünün yayılması için emek verdiğini kaydederek, Baba Şeyh’in dini ve manevi bir sembol olduğunu ve bu süreçte yaşamını yitirmesinin büyük bir kayıp olduğunu vurguladı. 

Ayrıca mesajın devamında, “Ezidilerin Miri Hazım Tahsin Beg, Ezidi Ruhani Meclisi, din adamları, Baba Şeyh’in ailesi ve yakınlarıyla birlikte Kürdistan ve tüm dünyadaki Ezidi kardeşlerime başsağlığı diliyorum” diyen Başkan Barzani, “Acınızı paylaşıyorum. Yüce Allah’a Baba Şeyh’in ruhunu kendi rahmet ve merhametine alması için dua ediyorum. Herkese sabırlar diliyorum” mesajına yer verdi.