image

PeyamaKurd- Başkan Mesud Barzani, 9 Haziran 1985’te Baas rejiminin Zêwe Sığınmacı Kampı’nı bombalamasının yıldönümüne ilişkin bir mesaj yayımladı.

Başkan Mesud Barzani, “Düşman bizi parçalara bile ayırsa eğilmeyiz. Kürdistan halkının mücadele geleneğinde teslimiyet yoktur” ifadelerini kullandı. 

Başkan Barzani sözlerini şöyle sürdürdü “9 Haziran 1985’te Baas rejiminin vahşi bir şekilde Zêwe Sığınmacı Kampı’nı bombalaması sonucu çok sayıda masum kadın, çocuk, halk şehit düştü, yaralandı” ifadesini kullanan Başkan Barzani sözlerini şöyle sürdürdü: “O gün milletimizin başına büyük bir felaket geldi ama halkımızın verdiği bedeller ile direniş tarihi açısından önemli, derslerle dolu bir gündü.  Zêwe felaketi, hepimiz için, dostlarımız için bir dersti. 

Amina Anne gibi yüreği yanan bir kahraman, çocuklarının parçalanmış cesetlerini toplayıp gururlu bir şekilde şu dersi verdi: Düşman bizi parçalara bile ayırsa asla eğilmeyiz. Kürdistan halkının mücadele kültüründe teslimiyet yoktur. Bu mazlum bir milletin özgürlük yoludur. Özgürlük bedel ister, kurban verebiliriz ve ümitsiz olmamalıyız, devam etmeliyiz, teslim olmamalıyız.  

Ne kadar zalim ve vahşi olurlarsa olsunlar, halkımızın iradesini kıramayacaklarını anladılar. Bu, milletimizin vicdansız düşmana karşı gerçek zaferiydi.  Bu felaketin yıldönümünde, Zêwe evlatlarının kutsal bedenlerini ve parçalanmalarını asla unutmayacağız. Onlar mücadelemizin çırasıdır.”