image

PeyamaKurd -  Danimarka’nın Irak Büyükelçisi Stig Paolo Pires’i kabul eden Başkan Mesud Barzani, Irak Anayasası’nın uygulanmasının istikrara hizmet edeceğini ifade etti.

Yapılan görüşmede dün akşam Erbil’i hedef alan füze saldırısından duyduğu endişeyi dile getiren Danimarka’nın Irak Büyükelçisi, Kürdistan Bölgesi’ndeki istikrar, huzur ve gelişmişlikten övgüyle bahsetti.

"Müzakereler barış yoluyla çözüme kavuşmalı"

Büyükelçi Pires, ülkesinin teröre karşı Uluslararası Koalisyon’un ortağı olduğunu anımsatarak Danimarka’nın Irak güçlerinin yanı sıra Peşmerge güçlerinin eğitim sürecine de destek verdiğini belirtti.

Danimarka’nın Irak Büyükelçisi görüşmede, Erbil ile bağdat hükümetleri arasındaki sorunların diyalog ve barış yoluyla çözüme kavuşması gerektiğine dikkat çekti.

"Terörün ortaya çıkıp, güçlenmesine neden olan etmenler var"

Diğer taraftan terörün yenilmesi için tüm tarafların çaba göstermesinin gerekliliğine işaret eden Başkan Mesud Barzani ise, terör örgütü IŞİD’in askeri açıdan yenildiğinin doğru olduğunu, ancak terörün ortaya çıkıp güçlenmesine neden olan etkenlerin halen olduğu gibi durduğunu kaydetti.

Başkan Barzani, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların diyalog yoluyla ve anayasal çerçevede çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

"Irak Anayasası’nın uygulanması istikrarı getirir"

Ayrıca Irak Anayasası’nın uygulanmasının istikrarı beraberinde getireceğine değinen Başkan Barzani, Iraklı farklı kesimlerin ortak bir şekilde bir arada yaşamasına vesile olacağını dile getirdi.

Başkent Erbil'deki görüşmede, Irak ve bölgedeki gelişmelerin yanı sıra Irak’ta yapılması planlanan erken seçimler de masaya yatırıldı..