image

PeyamaKurd - Kerkük’ü işgal eden Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin 26 Ekim 2017'de Sıhela ve Mahmudiye’de Peşmerge tarafından püskürtülmesinin yıldönümü için Başkan Mesud Barzani’nin yayınladığı mesajında “Bugün Sıhela ve Mahmudiye’nin destansı savaşlarının 1’inci yıl dönümü” ifadesini kullandı.

Irak ve Heşdi Şabi güçlerinin Sıhela ve Mahmudiye bölgesinde Peşmerge Güçleri tarafından püskürtülmesinin yıldönümü dolayısıyla Twitter hesabından bir mesaj yayımlayan Başkan Mesud Barzani, “Bu savaşta, peşmerge gösterdiği dirençle, yeni bir tarih yazarak, direniş ve boyun eğmediğini kanıtladı. Bu savaşa katılan kahramanlarımıza yürekten minnettarım. Bu destanda kanını halkının ve vatanı uğruna feda eden şehitlerimizin ruhlarına selam olsun” sözlerine yer verdi.

Söz konusu 16 Ekim’de Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) bağlı bazı Peşmerge’lerin Kerkük, Hanekin ve diğer Kürdistani bölgelerden çekilmesiyle Irak ve Heşdi Şabi güçleri bu bölgelere yerleşti.

16 Ekim’de başlatılan saldırının hedefinde Kürdistan’ın siyasi statüsünün ortadan kaldırılması, 20 Ekim’de Peşmerge’nin direnişiyle sonuçsuz bırakılmıştı.