image

PeyamaKurd - Şengal’deki ofis müdürünün alıkonmasının ardından kentteki yardımlarını durdurduğunu açıklayan Barzani Yardım Vakfı (BCF), PKK’nin vakfın Şengal bölgesindeki yardım faaliyetlerine müsaade etmediğini ve yardım gönüllülerinin yaşamının tehlikede olduğunu duyurdu. 

BCF, terör örgütü IŞİD’in Şengal’i işgal ettiği günden bugüne kente hava ve karayoluyla ilk ulaşan yardım kuruluşu olduklarını belirterek, bölgedeki sivil halkı yalnız bırakmadıklarını ve su, elektrik, okul, sağlık hizmetleri, giyim ve gıda yardımlarını düzenli bir şekilde sürdürdüklerini ifade etti.

"PKK defalarda yardımları engelledi"

Şengal Dağı’ndaki ofisi üzerinden yardımlarını ulaştırdığını kaydeden Vakıf, PKK tarafından defalarca yardımlarının engellendiğini ve bu engellemelere karşı sessiz kalınıp yardımlara daha çok odaklanıldığını vurguladı. 

Vakfın açıklamasının devamında, PKK’nin insani olmayan bu tutumunu sürdürmeye devam ettiği ve son olarak vakfın Şengal ofisi sorumlusunu yardım dağıttığı sırada alıkonulduğu belirtildi. 

Öte yandan açıklamada PKK’nin söz konusu eylemi sert bir şekilde kınanırken, PKK’nin vakfın ve diğer uluslararası yardım kuruluşlarının çalışmalarına karşı şiddet tavrı sergilediği ve vakıf gönüllülerinin yaşamının tehlikede olduğu vurgulanarak, Barzani Yardım Vakfı’nın sivil halka yönelik yardımlarını durdurmak zorunda kaldığına dikkat çekildi.