image

PeyamaKurd - En büyük rütbenin kendisi için Peşmergelik olduğunu dile getiren Başkan Mesud Barzani’nin bugün Peşmergelik hayatının 57’nci yıldönümü.

Başkan Mesud Barzani, babası efsanevi Kürt lider Ölümsüz (Nemir) Mele Mustafa Barzani’nin öncülüğünde Kürdistan halkı için büyük devrimi olarak nitelenen 11 Eylül 1961 devriminden sonra (20 Mayıs 1962) henüz 16 yaşındayken Peşmergelik hayatına atılarak, Kürdistan Peşmergesi oldu.

Eylül ve Mayıs devrimlerinin başkahramanlarından biri olan Başkan Mesud Barzani’nin, Irak ordusu karşısındaki başarılı eylemleri komuta etmesi Kürt halkının hafızasında yerini en canlı biçimde hala koruyor.

‘Ben Peşmerge Mesud Barzani olarak…’

Bilindiği üzere Başkan Mesud Barzani, Başkanlığı döneminde terör örgütü IŞİD’e karşı süren büyük harekâtların hepsine bir Peşmerge rütbesi ile katılarak bizzat komutanlık yaptı.

Hatırlanacağı üzere Başkan Barzani, Kürdistan Başkanlığı görevini bıraktığı zaman: “Ben Peşmerge Mesud Barzani olarak, milletimizin içerisinde ve aziz Peşmergelerle halkımızın doğal hakları için mücadele etmeye ve milletimizin kazanımlarını korumaya devam edeceğim” sözlerini kullanmıştı.