image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Diyarbakır Çınar’da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi  ve Kürdistan’i ittifakın yapıldığı belediyelerden biri olan Çınar’da mesajlar verdi.

Buldan, “Tayyip Bey aynen şunu söylemiş,  31 Mart’ta bu devranı değiştirelim. Doğru söylemiş, bu devran değişecek Tayyip Bey. 31 Mart’ta senin devranın bitecek, senin devranın değişecek. Bazen bilmeyerek de olsa doğru şeyler söylüyor, doğru laflar ediyor” dedi.

 ‘İki Çınar bir araya gelecek’

Pervin Buldan HDP ve Kürdistani ittifakın yapıldığı Çınar’da ittifaka ilişkin konuşarak, “Sevgili halkımız, Çınar’da önemli bir ittifak yaptık. Kürdistani partilerle yaptığımız ittifaklardan biri Çınar’da gerçekleşti. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Bundan büyük bir onur duyuyoruz. Hani diyorlardı ya Kürtler bir araya gelmez, birlik ve beraberliklerini sağlayamaz, bizler ittifak yaptık. Çınar bunun en güzel örneğidir. Şimdi, iki tane çınar var. Birisi Diyarbakır’ın Çınar’ı, diğeri HDP’nin çınar ağacı. Bu iki çınar bir araya gelecek, birlikte kazanacak!” vurgusunu yaptı.

HDP’li Buldan Newroz’a değinerek, “Çünkü onlar diyorlardı ki “Kürtler bitti, HDP bitti, artık bin kişiyi bile bir araya getiremiyor”. Ancak dün Van’da, Amed’de, İzmir’de, Batman’da, Mardin’de milyonlar bir araya geldi; özgürlük ve barış taleplerini bir kez daha ifade etti. Halkımızın dünkü talepleri önemliydi. Bir kez daha Ankara’ya mesajlar verdi, bir kez daha Ankara’ya Kürt halkının bitmediğini gösterdi. Ve talepler arasında barış ön plana çıktı” diye konuştu.

Mitinge gelen kadınların fazla oluşu Buldan’ın dikkatinden kaçmadı. Buldan, “Çınar’da bu kadar çok kadının mitinge gelmiş olmasını özel olarak selamlıyorum. Hoş geldiniz, sefa geldiniz! Her yerde kadınlar bu kadar çok olmaz, genelde erkek ağırlıklı olur. Özellikle Çınar, bugün burada kadın katılımıyla damgasını vurdu. Hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.