image

PeyamaKurd - Yeni Kürdistan Bölgesi Hükümeti kabinesini kurmakla görevlendirilen Mesrur Barzani’nin, terör örgütü IŞİD’in yenilgiye uğratılmasında büyük rolü olduğunu belirten Danimarkalı parlamenter Lars Aslan Rasmussen, gelecekte de Kürdistan ile Danimarka arasında güçlü ilişkiler kurulmasını sağlayacağını belirtti.

Sosyal Demokrat Parti Parlamenteri Lars Aslan Rasmussen yaptığı açıklamada, “Her şeyden önce Sayın Mesrur Barzani’yi kutluyorum. Bana göre Barzani ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti’yle güçlü ilişkilerimizin olması önemli. Bu ilişkiler önemli ve gereklidir. Mesrur Barzani bir Kürt liderdir ve ailesinin de Avrupa ülkelerinin Kürdistan’a desteği ve ilişki kurmasında önemli rolü var. IŞİD’in yenilgiye uğratılmasında da büyük rolü vardı” ifadesini kullandı.

Mesrur Barzani’yi yeni görevinden dolayı tebrik eden Sosyalist Halk Partisi Parlamenteri Halime Oğuz ise, “Kurulacak güçlü ve demokrat bir hükümet, Kürt davasını dışarda daha çok güçlendirir. Yeni Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Orta Doğu’da örnek bir demokratik hükümet olmasını umut ediyorum” sözlerine yer verdi.

Halime Oğuz açıklamasının devamında, “Mesrur Barzani’nin,  Kürtlerin güçlü desteğini alabilmesi aynı zamanda Kürtlerin haklarını elde edilebilmesi için Orta Doğu’da demokratik ve özgürlükçü bir hükümet kurmasını umut ediyorum. Avrupa ülkeleriyle güçlü ilişkiler kurmasını temenni ediyorum. Bunların gerçekleşmesinin Kürt davasına katkılar sunacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.