image

PeyamaKurd - İsviçre'de Davos Zirvesi kapsamında düzenlenen "Orta Doğu'da yeni bir güvenlik yapısı" başlıklı panele katılan Başbakan Mesrur Barzani, Irak Yüksek Federal Mahkemesi’nin Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve gaz yasasıyla ilgili kararının siyasi olduğunu ve kararı uygulamayacaklarını dile getirdi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Suudi Arabistan Ürdün ve Kuveyt Dışişleri Bakanlarının da katıldığı panelde değerlendirmelerde bulunarak, “Ukrayna’daki sorunların tüm dünyayı etkilediğini düşünüyorum, açık bir etkisi var” ifadesini kullandı.

Savaşın getirdiği yıkıma dikkat çeken Başbakan, soruna barışçıl bir çözüm bulunması gerektiğini vurgulayarak, “Sorunu görmezden gelerek çözmek mümkün değil, gıda güvenliği sorunu ortaya çıktı ve en iyi yol bu soruna barışçıl bir çözüm bulmaktır" açıklamasında bulundu.

"Irak istediğine karar verdi ve ittifak kuruldu"

Davos'taki panelin moderatörü ve CNBC kanalının haber direktörü Hadley Gambel “Sayın Başbakan, füze saldırılarına değinirsek, Körfez İşbirliği Konseyi'nden ortaklarınız burada, İran'a ve Arap ülkelerine mesajınız nedir? Nasıl yardımcı olabilirler?” şeklindeki sorusuna Başbakan şu sözlerle yanıt verdi:

“Genel olarak konudan, özellikle de bölgenin güvenliğinden bahsetmeliyiz. Tabii ki, bu saldırılar tam bir anlayış eksikliği nedeniyle gerçekleşti. Bazı ülkeler kendi hegemonyalarını diğer ülkelere dayatmak istiyor.

Ekim seçimlerinde insanlar nasıl bir Irak istediğine karar verdi ve ittifak kuruldu. Herhangi bir demokratik seçimde kazanıldığı ve kaybedildiği gibi.

Ancak, kazananlar bir hükümet kuramadı. Çünkü Irak dünyadaki tek örnek, oyların üçte ikisini almanız gerekir, aksi takdirde hükümet kuramazsınız.

Füze saldırıları, Kürtler, Sünniler ve Şiiler arasındaki ittifakın üyeleri üzerinde ittifaktan çekilmeleri için bir baskı olarak kullanılmak istendi. Uluslararası toplumun geniş bir çaba göstermesi gerekiyor.”

"IŞİD tehditlerinin nedenlerine bakmak zorundayız"

Başbakan, panelde Irak yönetimine saygı duyulması gerektiğini dile getirerek, söz konusu bunun için ve füze saldırılarını durdurmak için gerekli adımların atılmadığını kaydetti.

Ülkedeki güvenlik tehditleri ile ilgili soruya yanıt veren Başbakan şu sözleri kullandı:

“Doğunun güvenliğine, El Kaide'nin, IŞİD’in, petrol veya başka herhangi bir konu üzerindeki tehditlerine baktığınızda, nedenlerine bakmak zorundayız, bu sorunlar neden ortaya çıktı? Irak'ta duruma genel olarak bakarsak, ayaklanmanın sebebi olan birçok siyasi kararın alındığını göreceğiz.

Bunlar arasında: petrol kıtlığı, anayasayı görmezden gelmek, yoksulluk, adaletsizlik, yanlış kararlar, kötü hükümetler ve kötü yönetim sorunlara yol açmıştı."

Irak Yüksek Federal Mahkemesi’nin kararına tepki!

Ayrıca Mesrur Barzani konuşmalarında, “Dostlarımız Irak'ın kendi karar vermesi gerektiğini söylüyor ama Irak henüz karar vermedi” diyerek, anayasaya saygı duyulmadığını ve hukukun ayaklar altına alındığını vurguladı.

Başbakan, Irak Yüksek Federal Mahkemesi’nin Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve gaz yasasıyla ilgili kararını eleştirerek, bunu siyasi bir karar olduğunu ve karar uygulamayacaklarını belirtti.

Federal Mahkeme’nin anayasaya göre kurulmadığın dile getiren Başbakan, “Kararı kabul etmemiz söz konusu değil çünkü Irak anayasasının ve anayasal haklarımızın ihlalidir, haklarımızın çiğnenmesine izin vermeyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.