image

PeyamaKurd - HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarına tepki göstererek, “İsrail hükümetinin vahşetini bir an önce durdurabilmek için güçlü bir ses, ortak bir duruş gösterilmesi gerekir” ifadesini kullanarak, Türkiye toplumunu ortak bir duruş göstermesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’deki siyasi parti liderlerine, Cumhurbaşkanı adaylarını ve halka seslenen Demirtaş, İstanbul’da İsrail’e karşı büyük bir miting yapılmasına yönelik çağrıda bulunarak, katliamın sesinin tüm duyurulması gerektiğini ifade etti.

Demirtaş, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınadığını Avukatı aracılığıyla sosyal medya hesabından duyurarak, ‘İsrail hükümetinin sınır tanımayan barbarlığını’ lanetlediğini dile getirdi. Demirtaş, Türkiye toplumunun da bu vahşet karşısında sessiz kalmayacağını dünyaya en güçlü şekilde göstermesi gerektiğini belirterek, “İsrail hükümetinin vahşetini bir an önce durdurabilmek için güçlü bir ses, ortak bir duruş gösterilmesi gerekir. Bir cumhurbaşkanı adayı olarak, tüm cumhurbaşkanı adaylarına ve demokrasi güçlerine, bu vahşeti protesto etmek ve Filistin halkı ile dayanışmak için sivil toplum öncülüğünde, İstanbul’da büyük bir miting çağrısı yapıyorum. İstanbul’da toplanacak milyonların çığlığı bu katliamı durdurabilir. Çok geç olmadan Filistin’e ses verelim” şeklinde vurguladı.

ABD, büyükelçiliğini bugün İsrail’in 70’inci kuruluş yıldönümünde Tel Aviv’den Orşelim’e (Kudüs) taşıdı. İsrail ise protestocu Filistinlilere gerçek mermiyle saldırdı, 50’nin üzerinde kişi can verdi.