image

PeyamaKurd - Hayatlarını Kolber olarak sürdüren yaklaşık 14 Kürt, son 2 ayda Doğu Kürdistan sınırında döşenmiş mayınların patlaması sonucu yaşamlarını yitirdi.

2018 Nisan ve Mayıs aylarında Hengaw İnsan Hakları Örgütü tarafından hazırlanan rapora göre, Doğu Kürdistan’da 14 kolber mayına basarak hayatını kaybetti.

Doğu Kürdistan ve Kürdistan Bölgesi sınırında sınır ticareti yapan Kürt kolberlere yönelik hazırlanan raporda, Irak-İran savaşından kalma mayınlarla İranlı güçler tarafından döşenen mayınlara bastığına ilişkin bilgiler kaydedildi.

Hengaw İnsan Hakları Örgütü tarafından Nisan ve Mayıs aylarında hazırlanan rapora göre, Doğu Kürdistan ve Kürdistan Bölgesi sınırlarında Kırmaşan’da 5, İlam'da 5, Sine’de 4 ve Urmiye'de ise 1 patlama yaşandı, bu olaylar neticesinde 14 Kürt Kolber yaşamını yitirdi.

Yaşanan mayın patlamalarında yaşamını yitiren sivillerin en çok İlam’ın Serawbile ve Kırma’an'ın Kasr-ı Şirin kentinden olduğu açıklandı. Mayıs ayında son günlerde mayın kurbanı olan Şayan Fereci isimli 12 yaşındaki çocuk ise, patlamada iki elini ve bir gözünü kaybetti.