image

PeyamaKurd - İran'ın Kürt halkına yönelik işlediği suçlardan dolayı açıklamada bulunan Rojhılatlı Kürdistani Partiler İşbirliği Merkezi, Kürtler’den İran’da önümüzdeki dönem yapılacak seçimleri boykot etmeleri çağrısı yaptı. 

Basın açıklaması yayımlayan Kürdistani Partiler İşbirliği Merkezi,“Tahran Parlamentosu’nun ülkenin hiçbir sorununa çözümde ciddi bir şekilde karar verici olamayacağı ve mevcut iktidarın sindirme rolünü üstlendiği” kaydedildi. 

“Adaylar, işlenen suçlara hizmet ediyor” 

Ortak açıklamada, “İran İslam Cumhuriyeti’nin öncelikle halka karşı büyük suçlar işlediği” vurgulanarak, seçim döneminde de halkı sandık başına getirdiği, “tiyatro sahnesinden farksız bir rol üstlenerek, uluslararası toplumda itibar edinmeye çalıştığı” belirtildi. 

İran’da yapılacak seçimi kollektif bir şekilde boykot edilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, “Rojhılat ve İran’da mevcut durumda seçimlerde aday olan veya sandığa gidenlerin İslam Cumhuriyeti’nin işlediği suçlara hizmet etmekle” suçladı. 

Rojhılat’taki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Demokrat Partisi - İran (KDP-İ) ve İran Kürdistani Devrimci Emekçiler Topluluğu’ndan oluşan Kürdistani Partiler İşbirliği Merkezi 2018 yılında kuruldu.