image

PeyamaKurd - Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile müzakerelerde iyi ilerleme sağlandığını söyledi.

Başbakan Mesrur Barzani ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, Erbil’de gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Baas rejimi döneminde Halepçe'de yaşanan kimyasal saldırı dolayısıyla Halepçe’nin il olmasının onaylandığını belirten -Sudani, "Bu trajedi Iraklıların vicdanında hâlâ yaşıyor ve Irak hükümeti bu trajedinin kurbanlarına karşı sorumluluklarını yerine getirmeli. Bu nedenle dün Irak Bakanlar Kurulu, Halepçe'nin il olması kararını onayladı” diye konuştu.

Irak Başbakanı, Erbil’deki sıcak karşılama için Başbakan'a teşekkür ederek, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile müzakerelerde iyi ilerleme kaydettiklerini ve tüm sorunlar çözülene kadar müzakerelerin süreceğini de sözlerine ekledi.

Anayasanın 140. Maddesi ile ilgili de konuşan Sudani, “140. Madde taraflar arasındaki siyasi anlaşmanın bir parçası ve maddenin adımlarını uygulamak için oluşturulan komiteye bütçe ayrıldı” dedi.

Başbakan: Başlangıç olmasını temenni ediyorum

Başbakan Mesrur Barzani ise, Irak Bakanlar Kurulu’nun Halepçe ile ilgili kararından ötürü Sudani’yi kutlayarak, “İki gün sonra Halepçe'deki kimyasal saldırıyı anacağız. Bu kararın Halepçe halkının mağduriyetini azaltmak için bir başlangıç olmasını temenni ediyorum” dedi.

Söz konusu bütçe çerçevesinde, petrol ve gaz yasası gibi diğer konuları ele almak için başka adımlar atabiliriz. Irak başbakanı ile bütçe yasasını olduğu gibi uygulama mekanizmasını görüştük. İki taraf görüşmeye ve işbirliğine devam edecek.