image

PeyamaKurd - İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, Rojhılatlı Kürt partilerin “İran vatandaşlarının geri dönmesine izin vermediğini” iddia ederek, Kürdistan Bölgesi’ne bu kişilerin akıbetini aydınlatma çağrısında bulundu. Rojhılatlı partiler ise, kimseyi zorla alıkoymadıklarını açıkladı.

Hatipzade yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı makamları bu vatandaşlarımızın durumu hakkında bilgilendirildikten sonra, gerek Tahran’dan, gerek Irak Dışişleri Bakanlığı makamları ve gerekse de konsolosluğumuz üzerinden yerel yönetimlerden bu konuyu takip etmeleri istenmiştir. Ayrıca Irak hükümetine bir muhtıra sunularak akıbetlerini belirlemek için özel bir komite kurulması talep edildi.

Irak hükümeti bize bu konuda doğru dürüst bir yadımda bulunmadı. Tüm sorumluluk Irak merkezi hükümetine aittir. İran İslam Cumhuriyeti bu vatandaşlarımızın akıbetini netleştirmek için elinden geleni yaptı, yapacak. Irak Kürdistan Bölgesi’ni de muhatap alıyor ve vatandaşlarımızın akıbetinin bir an önce aydınlatılması gerektiğini söylüyorum” dedi.

“Kürt partilerden yanıt gecikmedi”

Kürt partilerin oluşturduğu Rojhılat Koordinasyon Merkezi Sözcüsü Ata Nasır Saqizi ise, söz konusu iddialara dair, “Partilerin faaliyetlerini sınırlandırılması için Kürdistan Bölgesi hükumetine baskı uygulamayı amaçladığını” dile getirdi.

Saqizi, “Partilerimize üye veya peşmerge olarak katılım tamamen gönüllülük esasına dayanıyor. Geri dönmek isteyen hiç kimseye engel olunmuyor” diye ekledi.