image

PeyamaKurd - Irak Petrol Bakanlığı, Paris’teki Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin kararı ardından Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nden bir heyet ile petrol konusunun görüşüldüğünü açıkladı.

Paris’teki Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin Irak lehine aldığı karar sonrası Irak'ın Enerji İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Petrol Bakanı'nın başkanlığında Kürdistan Bölgesi heyetiyle bir toplantı gerçekleştirildiği ifade edildi.

Bağdat’a giden Kürdistan Bölgesi heyetinde Doğal Kaynaklar Bakan vekili Kemal Muhammed, Bakanlar Kurulu Başkanı Omid Sabah ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti'nin Bağdat'taki Temsilcisi Fares İsa yer aldı.

Toplantıya Petrol Çıkarma İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı, Dağıtım İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı, Pazarlama Şirketi Genel Müdürü, Ekonomi ve Hukuk Dairesi Genel Müdürü, Devlet Medya ve İletişim Dairesi Müdürü ile bazı Iraklı yetkili katıldı.

Bakanlığın açıklamasında; toplantıda, Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin 23 Mart’ta açıkladığı karar doğrultusunda Kürdistan Bölgesi'nden petrol ihracatına ilişkin mekanizma ve yeni gelişmelerin ele alındığı kaydedildi.

Irak’ın isteği üzerine Türkiye Ceyhan Limanı’nda Kürdistan petrolünün akışını askıya aldı.

Irak petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi heyeti ile petrolün ihraç mekanizmasını konuştuklarını, bir anlaşmaya varılana kadar müzakereler devam edeceğini söyledi.