image

PeyamaKurd - Erbil Valisi Omed Xoşnaw, Kürdistan Bölgesi Hükümeti İran İlişkileri Sorumlusu, Haci Omeran Sınır Kapısı Gümrük Müdürü ve Urmiye Kentiyle İrtibat Görevlisi'nden oluşan heyet, Urmiye Valisi ve bazı İranlı yetkililerle bir araya geldi.

Görüşmede, Vali Omed Xoşnaw ile Batı Azerbaycan (Urmiye) Valisi Muhammed Sadık Mutemedyan arasında 14 maddelik bir ekonomik anlaşmanın imzalandığı kaydedildi.

Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Erbil Valiliği, anlaşmanın ticaretin hareketlenmesi ve ekonomik ilişkilerin genişletilmesi için yapıldığını belirtti.

Yapılan anlaşmada, iki tarafta ticaretin genişletilmesini kolaylaştırmak için ortak nakliye şirketlerinin kurulması kararı alırken, bölgeler arası turizm, spor, ticaret ve kültür sektörlerinde fuarların açılması kararlaştırıldı.

Öte yandan Erbil ve Urmiye arasındaki sınırda iki tarafın ilgili bakanlıklarının incelemelerinden sonra, ortak bir sanayi bölgesinin kurulması kararı alınacağı belirtildi.

Her iki tarafın da birbirlerine kalite kontrol yönergeleri hakkında gerekli bilgileri sağlama sözü verdiği anlaşmada, Erbil ve Urmiye havalimanlarının yönetimi iki şehir arasında uçak seferlerinin arttırılması için ortak toplantı yapılması kararı da alındı.