image

PeyamaKurd- Yeni liderini belirlemek üzere Süleymaniye’de bir araya gelen Değişim Hareketi (Goran) delegeleri, tek adayla girilen Ömer Seyid Ali’yi bir kez daha partinin başına geçirdi.

Yeni lider ve merkez yönetim kurulu üyelerini belirlemek üzere bugün Süleymaniye’de bir araya gelen Değişim Hareketi (Goran) delegeleri, Ömer Seyid Ali’yi 28 delegenin tamamının oyu ile bir kez daha partinin başına geçirdi.

Kurucu lider Newşirvan Mustafa’nın 19 Mayıs 2017 yılında vefatının ardından yapılan oylamada Ömer Seyid Ali 38 oy alarak Goran’ın yeni lideri seçilmişti.

Goran Hareketi

Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin kurucusu olduğu ve genel sekreterliğini üstlendiği Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB-YNK) içinde reformcu kanadının öncüleri arasında yer alan Newşirvan Mustafa, 2006 yılında partisinden istifa ederek Goran Hareketi'ni kurdu.

25 Temmuz 2009'da Kürdistan’da düzenlenen seçimlerde yüzde 23,75 oy oranıyla 25 milletvekili çıkaran Değişim Hareketi (GORAN) 2013 yılında düzenlenen Kürdistan Parlamento seçimlerinde 24 sandalye kazanarak, Başkanı Mesut Barzani’nin liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) ardından ikinci parti konumuna yükseldi.

Önceki seçimlere KDP ile ittifak halinde giren KYB ise 18 milletvekili çıkararak üçüncü parti seviyesine gerilemişti.

Ömer Seyid ali kimdir?

Ömer Seyid Ali, 1945 yılında Süleymaniye'de doğdu. 1974'te aktif siyasete atılan Ali, siyasi faaliyetleri nedeniyle Baas rejimi tarafından tutuklandı, bir süre cezaevinde kaldıktan sonra çıkarılan genel af yasasıyla 1979'da serbest bırakıldı.

Ali, 1980 yılında Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanlık Konseyi Üyesi seçildi ve 2006 yılına kadar bu görevi yürüttü.

Ömer Seyid Ali, Goran Hareketi'nin kurmasıyla KYB'den istifa ederek 2009 yılında bu harekete katıldı.