image

PeyamaKurd - Doğu Kürdistan (Rojhilat) partilerinden Kürdistan Demokrat Partisi (HDK), İran’a ajanlık yapan 2 kişinin yakalandığını açıkladı.

HDK, 8 Eylül 2018’de Erbil’in Koye ilçesi sınırlarındaki karargahlarına düzenlenen saldırıyla ilgili iki ajanı yakaladıklarını ve yürütülecek soruşturmanın ardından bu kişilerin Kürdistan Bölgesi yargısına teslim edileceğini söyledi.

Yapılan açıklamada yürütülen soruşturma neticesinde iki kişinin Peşmerge saflarına sızdığının tespit edildiği ifade edildi.

Ajanlar, Kürdistan Bölgesi yargısına teslim edilecekler!

HDK, iki ajanın soruşturma kapsamında İran İslam Cumhuriyeti’ne ajanlık yaptıklarını itiraf ettiklerini belirtti. Keywan (Soran) Feyzi ve Feraz Selewati isimli kişilerin İran istihbarat teşkilatı İtlaat’ın Sine’deki birimince görevlendirildiği ve saldırıyla ilgili bilgi aktardığı ifade edildi.

Açıklamada, yapılan inceleme ve soruşturmalar neticesinde, bu suçun Kürdistan Bölgesi topraklarında işlenmesi ve Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın egemenliğinin ihlal edilmiş olması nedeniyle, Kürdistan Bölgesi egemenliği ve yasalarına saygı gereği şahısların Kürdistan Bölgesi yargısına teslim edileceği belirtildi.

HDK Merkez Komite toplantısının İran tarafından füzeyle hedef alındığı saldırıda 6’sı parti yönetici olmak üzere 16 Peşmerge şehit düşmüş, çok sayıda partili de yaralanmıştı.