image

PeyamaKurd - Başbakan Mesrur Barzani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İngiltere’nin yeni Eğitim Bakanı Zahawi’yi telefonla arayarak, tebrik ettiğini ifade etti.

Bugün İngiltere'de Başbakan Boris Jonhson hükümetinin ilk kabine değişikliğinde Dışişleri, Savunma, İskan, Uluslararası Ticaret ve Eğitim bakanlıkları görevlerinde değişikliğe gidildi.

Kabinedeki değişikliğe ilişkin İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamalar ve bakanların kendi sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarına göre Adalet Bakanı Robert Buckland, İskan Bakanı Robert Jenrick ile Eğitim Bakanı Gavin Williamson, yeni kabinede kendilerine yer bulamadı.

"Zahawi'nin çalışmalarından gurur duyuyoruz"

İngiltere'den yapılan açıklamada, Kürt siyasetçi Nadhim Zahawi’nin Eğitim Bakanlığı'na atandığı ifade edildi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani yayımladığı mesajında, “Daha önce Birleşik Krallık ve ötesinde başarılı çalışmalarından dolayı gurur duyuyoruz” ifadesini kullandı.

Öte yandan Dışişleri Bakanı olarak atanan Liz Truss’u da tebrik eden Başbakan Mesrur Barzani, “Başta bölgenin istikrarı olmak üzere sizinle yakından çalışmayı dört gözle bekliyorum” sözlerine yer verdi.