image

PeyamaKurd - Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, Kürdistan Bölgesi petrolünün Ceyhan limanı üzerinden ihraç edilmesini istediklerini belirtti. Cihad, Erbil ile Bağdat arasındaki müzakereler hakkında ise, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti evvela Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin kararına uymalı, sonra diğer başlıkları tartışabiliriz” dedi.

Irak, Kürdistan Bölgesi’nin çıkardığı petrolü Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattından ihraç etmesi nedeniyle Ankara'nın “iki ülke arasındaki anlaşmayı ihlal ettiği” gerekçesiyle 2014 yılında Türkiye aleyhine açtığı tahkim davasını kazandığını Cumartesi günü açıkladı.

Irak Petrol Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, mahkemenin, Türkiye'nin 2014-2018 arasını kapsayan 4 yıllık dönem için Irak'a 1.4 milyar dolar tazminat ödemesine karar verdiği belirtildi. Kararın ardından Kürdistan Bölgesi’nde yapılan petrol sevkiyatı da durdurulmuştu.

 Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü, “Federal Hükümet ve Petrol Bakanlığı, genel olarak Irak ve Kürdistan Bölgesi için önemi nedeniyle, Kürdistan Bölgesi'nden petrol ihraç etme sürecini yeniden başlatmak konusunda kesinlikle istekli” dedi.