image

PeyamaKurd - Rojhılatlı Kürt partilerin varlığını gerekçe göstererek, Erbil ve Bağdat’a ithamlarda bulunan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, “Artık bu sabır devam etmez” tehdidinde bulundu.

Başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Bakanlık Sözcüsü Said Hatibzade, Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki Rojhılatlı Kürt partilerin varlığına dair ithamlara yer verdi.

Sözcü Hatipzade açıklamasında, "Irak Kürdistan Bölgesi'ndeki grupların bazı terör eylemlerine karşı, bu sorunu kendi yöntemleri ile çözsünler diye gösterdiğimiz stratejik bir sabrımız ve net bir anlayışımız vardı. İran'ın Bölgeye (Kürdistan Bölgesi) ve Bağdat'a mesajı, bu yolun artık devam edemeyeceği yönündedir" ifadesini kullandı.

Bakanlık Sözcüsü, silahlı grupların “İran'a saldırmak için askeri eğitim aldığını” iddia ederek, "Artık saldırılar ve terör eylemleri böyle devam edemez. Bu uluslararası hukuka aykırıdır" dedi.

Irak ve Kürdistan'a tehdit sözleri!

Açıklamasında, "İran, Irak hükümetine ve Kürdistan Bölgesi'ne karşı tutumunu net bir şekilde ifade etmiştir" diyen Hatibzade, "Bu grıpların silahsızlandırılması ve üslerinin boşaltılması konusunda Bölge ve Irak merkezi hükümeti yasal yükümlülüklerini yerine getirmelidir" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Sözcü Hatibzade, Irak Anayasası'nın 7. maddesine atıfta bulunarak şunları dile getirdi.

"Irak Anayasası'nın 7. Maddesi, Irak sınırlarının terör eylemleri için kullanılamayacağını belirtmektedir. Elbette Bölge ve Bağdat'taki dostlarımız bu konuda çaba gösterdiklerini söylediler, ancak bu yeterli değil. Çünkü sınırlarımızdaki istismara artık müsamaha gösteremeyiz."