image

PeyamaKurd - İran'ın Kürdistan Bölgesi sınırları boyunca tanklar ve ağır silahlar konuşlandırdığı illeri sürüldü.

New Arab'ın haberine göre İran ordu güçleri, Kürdistan Bölgesi ile olan batı sınırına çok sayıda asker konuşlandırmasının yanı sıra tank ve ağır silah sevkiyatı yaptığı.

Diğer taraftan Hengaw İnsan Hakları Örgütü, Twitter'da İran'ın Doğu Kürdistan'daki Kürt nüfuslu şehirlere ağır silahlar aktardığını belgelediği videolar yayınladı. 

“İran’dan operasyon tehdidi!”

Bölgeye yönelik askeri sevkiyat, İran'ın üst düzey Iraklı güvenlik ve savunma alanındaki üst düzey yöneticileriyle bir toplantı yapması ve İran muhalifi Doğu Kürdistanlı Kürt grupları silahsızlandıramamaları halinde sınır ötesi operasyonlar yürüteceği konusunda yaptığı uyarıların ardından gerçekleşti.

Doğu Kürdistanlı Kürt gruplardan üst düzey bir isim New Arab'a "İran ortak sınırlara çok sayıda personelini konuşlandırdı ve bu bölgelerde devriye atıyorlar. İran, muhalif Kürt gruplara saldırmakla tehdit ediyor” dedi.

Ayrıca, "İran'ın Irak hükümetine ve Kürdistan Bölgesi'ndeki Kürt yetkililere bizi silahsızlandırma yönünde düşük düzeyde ültimatom verdiği halen bir söylentiden ibaret ve böylesi tehditler ve askeri konuşlandırmalar bizim için yeni sayılmaz” diye ekledi.

KDP-İ söz konusu bilgileri doğruladı!

Kürdistan Demokrat Parti-İran (KDP-İ) merkez komitesi üyesi Xalid Wanawşa, TNA ile yaptığı kısa bir röportajda askeri yığınağa ilişkin, İran'ın Kürdistan bölgesi sınırlarına tanklar ve ağır silahlarla takviye edilmiş çok sayıda kuvvet konuşlandırdığını doğruladı.

Wanawşa, "Uluslararası normlara ve yasalara saygı duymayan İslami rejim için, Tahran'ın sınırları istikrarsızlaştırmak ve insanları öldürmek için güçlerini hareket ettirerek bu tür tehditler savurduğu ilk sefer değil" dedi.