image

PeyamaKurd - Cezaevinde gördüğü işkenceye tepki için açlık grevine başlayan Kürt sanatçı Perisa Seyfi, dün kefalet karşılığında serbest kaldı ve ailesine kavuştu. 

İşkencelere maruz kaldı” 

Independent Türkçe’de yer alan habere göre 31 yaşındaki sanatçı Seyfi, İran’da protesto gösterilerine katıldığı öne sürülerek 12 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alındı. Uzun süre İran İstihbaratının gözaltında tutulan Seyfi, sonra Sine Cezaevi’ne yollandı. 

İşkencelere maruz kalan ve itiraflara zorlanan Seyfi, keyfi uygulamaları protesto etmek için açlık grevine girdi. 

Açlık grevinin 14’üncü gününde durumu giderek kötüleşen ve kan kusan Perisa Seyfi, hastaneye kaldırıldı. Kürt ressam ve sanatçı, hastanede sağlıklı bir tıbbi müdahale uygulanmadan yeniden cezaevine yollandı.

Perisa’nın kardeşinin hanımı Leyahan Seyfi, Perisa’nın dün akşam saatlerinde kefalet karşılığında serbest bırakıldığını dile getirdi.

50 bin dolar kefalet” 

Ailenin Perisa’nın kefaletine karşılık 50 bin dolar değerinde bir evin tapusunu adli makamlara rehin ettiğini dile getiren Leyahan Seyfi, “Aile daha önce iki evin tapusunu verdi ama adli makamlar kabul etmemişti. Üçüncü bir evin tapusunu götüren ailenin talebi kabul edildi ve Perisa kefaletle serbest bırakıldı” diye konuştu.

Tahran’dan Perisa’nın soyasını incelemek için uzman bir ekibin geleceğini belirten Leyahan Seyfi, mahkeme tarihinin henüz netleşmediğini söyledi.