image

PeyamaKurd - Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Üyesi Hoşyar Zebari başkent Erbil’de KDP Seçim Kurulu üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında Irak cumhurbaşkanlığı makamı ve ittifak çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Irak Cumhurbaşkanlığı koltuğunun 2003 yılından bu yana Kürtlere ait olduğunu dile getiren Zebari, "Ancak yeni görevi kimin devralacağını söylemek için henüz çok erken" dedi.

Zebari, KDP’nin genel olarak Iraklıların sorunları ve ülkedeki krize, özel olarak da Kürdistan Bölgesi’nin sorunlarına değinecek bir hükümet programı üzerinde anlaşmaya varıncaya kadar hiçbir partiyle ittifaka girmeyeceğini söyledi.

Henüz hiçbir parti ile ciddi bir görüşme yok!

KDP'nin seçim sonuçlarını açık yüreklilikle karşıladığını vurgulayan Zebari, partisinin Sairun Koalisyonu, Azim Koalisyonu, Kanun Devleti Koalisyonu ve diğer partilerle temas halinde olduğunu ancak henüz hiçbir partiyle ciddi bir görüşmeye yapmadığını sözlerine ekledi.

Zebari ayrıca, Kürdistan Bölgesi’nin statünün anayasal bir hak olduğunu ve bütçeden alacağı pay meselesinin müzakerelerin bir parçası olması gerektiğini kaydetti.