image

PeyamaKurd - KDP Parti Resmi Sözcüsü Mehmûd Mihemed bugün basına açık bir toplantıda yaptığı açıklamada, KDP’nin genel toplum çıkarlarından dolayı siyasi sabrı esas aldığını dile getirdi. KDP kanadı, KYB’nin artık yarı – yarıya ortaklık döneminin bittiğini ve onlarında bunu kabul ettiğini söyledi.

Mehmûd Mihemed gelişmelere yönelik yaptığı açıklamada, KYB’yi eleştirerek, KYB’nin KDP ile yaptığı uzlaşıyı medya malzemesi haline getirmek istediğini, KYB’nin şimdiye kadar da bakanlıklar da vazifelendirilecek adaylarını belirlemediğini, bunun da hükümet çalışmalarında aksaklıklara sebep olduğunu söyledi.

Sözcü, Başbakan Mesrur Barzani'nin bu duruma ilişkin KYB’li bir heyetle çok ciddi bir tartışma yürüttüğünü ve olayın çözümü için elinden geleni yaptığını da kaydetti.

Mihemed ayrıca yaz aylarından bu yana KYB ile görüşme taleplerinde bulunduklarını, fakat KYB’nin her defasında farklı bahaneler ileri sürerek görüşmeden kaçındığını, KYB’nin artık yarı – yarıya ortaklık döneminin bittiğini ve onlarında bunu kabul ettiğini söyledi.

Sözcü Mihamed, Irak’ta süren protestolara yönelik ise, “Irak’ta birçok sorun söz konusu. Bağdat yönetimi bu sorunları çözüme kavuşturmak zorundadır” açıklamasında bulundu.