image

PeyamaKurd - Irak seçimlerine ilişkin açıklamada bulunan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani, Irak Parlamentosu seçimlerinin ardından Kürdistani tarafların Bağdat’a birlikte gitmemesi durumunda zarar edileceğini ifade etti.

KDP Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani, Kürdistan Emekçiler Partisi'ni ziyaret etmesinin ardından K24’e yaptığı açıklamada, Bağdat’a gidecek heyeti belirlemediklerini kaydederek, Bağdat’a tek başlarına gitmek istemediklerini dile getirdi.

Fazıl Mirani açıklamasında, tüm çabalarının Bağdat’a Kürdistani partilerden ortak bir heyet oluşturup göndermek için olduğunu belirtti.

Ayrıca Mirani, Irak Cumhurbaşkanlığı ve Kerkük Valiliği konusunda Kürdistani taraflar arasında anlaşmaya varmak istediklerini vurgulayarak, her ki makamın da sadece bir partiye bağlı olmasının mümkün olmadığını kaydetti.

10 Ekim’de gerçekleşen seçimlerde Irak Parlamentosu’nda 33 sandalye kazanan KDP, Bağdat’a Kürdistani taraflarla birlik içerisinde gidip, Iraklı siyasi taraflarla görüşmek istiyor.