image

PeyamaKurd - Bağdat Parlamentosu, dün seçim sonuçlarıyla ilgili özel bir oturum gerçekleştirmek üzere toplanmış ve tüm illerde 12 Mayıs’ta kullanılan oyların elle yeniden sayılmasına karar vermişti. tüm illerde oyların elle yeniden sayılmasına yönelik kararı hakkında konuşan Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Irak Parlamentosu milletvekili Renas Cano, “KDP olarak elle sayıma karşı değiliz. En az zararı KDP görür” ifadesini kullandı.

Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’nun çalışmaları için 9 hakimi görevlendiren Parlamento,  komisyonun mevcut yetkililerinin tümünü görevden aldığını duyurmuştu. IYKK, parlamento kararının uygulanması, sonuçların elle sayılması ve seçim sürecini denetlemeye ilişkin yeni görevlendirme yapılacağını dile getirildi.

KDP’nin Irak Parlamentosu üyesi Renas Cano, K24’e konuşarak, seçim sürecinin ardından hiçbir hukuki sürece karşı çıkmadıklarını belirterek, “Bu süreçten en az zararı KDP görür” dedi.

Renas Cano, Musul ve çevresinde KDP’ye yönelik hukuksuzluk yapıldığını belirterek, “Musul ve çevresinde birçok göçzede kamp ve yerleşkesinde oylar tamamıyla sayılmadı. Oyların sayılmadığı bu bölgeler, çok yüksek oranda oy aldığımız bölgeler” şeklinde konuştu.

Yapılan genel seçimler sonrası şaibe iddiaları gündeme gelmişti. Kerkük'teki Türkmenler başta olmak üzere Kürdistan’daki 6 siyasi parti, seçimlerin nihai olmayan sonuçlarına büyük tepki gösterip oylarının çalındığını öne sürmüştü. Kürt siyasi partiler seçimin tekrarını talep ederken, Türkmenler ise oyların elle sayılmasını istemişti.

Şaibe iddialarını değerlendiren Bağdat Parlamentosu, daha önce yurtdışındaki tüm seçim sonuçları başta olmak üzere Musul, Anbar, Salahaddin ve Diyala'daki iç göçmen kamplarındaki oyların iptal edilmesi kararını vermişti.

Seçimlerde Mukteda es-Sadr'ın öncülüğündeki Sairun Koalisyonu 54 sandalye elde ederek birinci olmuştu. Sadr'ı, Haşdi Şabi komutanlarından Hadi Amiri liderliğindeki Fetih Koalisyonu 47, Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin Zafer Koalisyonu ise 42 sandalye ile takip etmişti. KDP ise, parti olarak Kürdistan’da brinci, Irak genelinde 4’üncü olmuştu.