image

PeyamaKurd - G7 bildirisinin Irak’la ilgili bölümünü memnuniyetle karşıladıklarını belirten Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, “Peşmerge de dahil Irak güvenlik güçleri'nin IŞİD’e karşı mücadelede hâlâ ABD ve koalisyonun desteğine ihtiyacı var” açıklamasında bulundu.

İngiltere’nin Bağdat Büyükelçiliği, 11-13 Haziran'da ülkesinin ev sahipliğinde düzenlenen G7 Zirvesi’nin sonuç bildirgesine ilişkin bir açıklama yayımladı.

"Peşmerge ve Irak ordusuna teşekkür"

Açıklamada, G7’yi oluşturan İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Kanada'nın Irak'ın egemenliğine ve bağımsızlığına verdikleri desteği yinelediklerini belirterek, Irak’ta yaklaşan seçimlerin uluslararası gözlemciler tarafından izlenmesine önem verdiği kaydedildi.

G7 ülkelerinin Peşmerge de dahil olmak üzere Irak güvenlik güçlerini ve Irak hükümetini IŞİD'e karşı başarılarından dolayı takdir ettiği vurgulanan açıklamada, Irak'ta istikrarın sağlanması adına verilen her türlü çabanın desteklendiği kaydedilerek, Iraklıların seçimlere katılmaya teşvik edilmesinin önemine dikkat çekildi.

"G7 bildirisini memnuniyetle karşılıyoruz"

Resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yayımlayan Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, G7 bildirisinden duyduğu memnuniyeti belirtti.

Yayımlanan açıklamada Kürdistan Bölgesi Başkanlığı şu sözlere yer verdi:

“Irak'la ilgili G7 bildirisini memnuniyetle karşılıyoruz. Peşmerge de dahil olmak üzere Irak güvenlik güçlerinin IŞİD'in kalıcı yenilgisini sağlamak için hâlâ ABD ve koalisyon güçlerinin desteğine ihtiyacı var.

Uluslararası toplumun sürekli katılımı, kurtarılmış bölgelerin istikrara kavuşturulmasına yardımcı olmak, özgür ve adil seçimler gerçekleştirmek için kritik öneme sahiptir.”