image

PeyamaKurd- Kürdistan Bölgesi’nin muhalefet partisi Goran (Değişim Hareketi), bölgesel parlamentodaki koltuklarının yarısını kaybettiği seçimlerin sonucunu kabul etmediğini açıkladı. Goran üyesi Hemin Enver, çok sayıda şikâyetin henüz karara bağlanmadığını, bu şikâyetler sonucunda sonuçların değişebileceğini ve temyize gideceklerini belirtti.

30 Eylül’de yapılan parlamento seçimlerinde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) 111 koltuktan 45’ini, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ise 21’ini kazanmıştı. Goran’ın sandalye sayısı bir önceki dönemde 42’yken, bu seçimlerde 21’e düşmüştü. Önceki kabinede dört bakanlığı bulunan Goran’ın yeni kabineye katılıp katılmayacağı da belirsiz. Enver bu konuda parti toplantısında karar verileceğini söyledi.

Sonuçları tek reddeden parti Goran da değil. muhalefetteki Yeni Nesil Hareketi, Kürdistan İslami Birliği ve Kürdistan İslami Grubu da sonuçları kabul etmediklerini açıkladı. Seçimlerin ardından, muhalefet partileri KDP ile KYB’yi hile yapmakla suçlamıştı. İki parti de bu suçlamaları reddetmişti.