image

PeyamaKurd - Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerden Kerkük'teki petrol sahalarına ilişkin haberlere Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nden bir açıklama geldi.

Gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi Hükümeti, silahlı kuvvetlerin desteğiyle Kerkük'te çok sayıda petrol sahasının kontrol edildiği yönündeki haberleri yalanladı.

Kuzey Petrol Şirketi anayasayı ihlal ediyor!

Yazılı açıklamada, "Güya Kerkük'te Kuzey Petrol Şirketi'ne ait çok sayıda petrol sahasına silahlı kuvvetlerin desteğiyle el konulduğu şeklinde iddialara” yanıt verildiği kaydedildi.

Hükümetin açıklamasında, bu konuda yazılıp çizilen iddiaların tamamen yalan olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Irak anayasasına göre kamu malı hiçbir şirkete değil tüm Irak halkına aittir. Kuzey Petrol Şirketi uzun yıllardır petrol ve gaz yasası olmadan faaliyet gösteriyor ve anayasayı ihlal ediyor. Kuzey Petrol Şirketi sorunları çözme derdinde ise eğer, petrol ve gaz yasası çerçevesinde teşri yapılmalı.”

"İddiaların hiçbir yasal dayanağı yoktur"

"Kürdistan Bölgesi'ne karşı başlatılan kampanya siyasi amaçlıdır ve hiçbir yasal dayanağı yoktur" denilen açıklamada, "Kürdistan Bölgesi'ne yönelik suçlamalar gerçeklerden uzaktır, yalnızca kaos yaratmak içindir ve Kürt halkının haklarına karşıdır” sözleri kullanıldı.