image

PeyamaKurd - Duhok’ta silo projesinin temel atma töreninde konuşan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, hükümet olarak Kürdistan’ın ekonomik altyapısını güçlendirmek için çalıştıklarını belirtti.

Başbakan Mesrur Barzani, modern teknolojiyle inşa edilecek olan 121 milyon dolar maliyetli silo projesinin stratejik olduğunu kaydederek kendi hükümeti döneminde daha önce Erbil ve Süleymaniye’de Silo projelerinin inşasına başlandığını dile getirdi.

Başbakan açıklamasında, projenin yapımını üstlenen 2 özel şirkete teşekkür ederek, bu tür projelerin Kürdistan’ın ekonomik altyapısını güçlendirdiği için önemli olduğunu ve bu yolla ülkenin gıda güvenliğinin temin edildiğini kaydetti.

"Hükümet, bu tür özel sektör projelerini destekliyor"

Başbakan Barzani, projenin yeni iş imkanlarına ve iç ürünlerin artmasına vesile olacağını dile getirerek, hükümetin bu tür özel sektör projelerini desteklediğini vurguladı.

Programdaki açıklamasında, çiftçilerin, ürünlerini satma konusunda endişelerinin olmamasının önemli olduğunu ve söz konusu projenin bunu garanti altına aldığını vurgulayan Başbakan, ziraat ve tarımın her ülkenin ekonomisinin temellerinden biri olduğunu belirtti.

Yatırımcılara Kürdistan için çağrı!

Mesrur Barzani, yeni teknolojiden istifade edilmesi durumunda tarım ürünlerinin her geçen yıl daha da artacağını söyleyerek, tek bir gelir kaynağına bağlı kalmanın mümkün olmadığını ve Kürdistan’ın gelir kaynaklarını çeşitlendirmeye kararlı olduklarını ifade etti.

Konuşmalarında, tarım ürünlerinin yerel ihtiyacı karşılamasının ardından ihraç edilebileceğini kaydeden Başbakan, sermaye sahiplerine Kürdistan’a yatırım yapmaları ve Kürdistan’ın ekonomisini güçlendirmeleri çağrısı yaptı.

"Kürdistan'ın dünyada gelişmiş bir ülke olmasını ümit ediyoruz"

Başbakan, Kürdistan’ın kendi ekonomik alt yapısını güçlendirmesi gerektiğini belirterek, tüm il ve ilçeler için büyük projelerinin olduğunu kaydetti.

Ayrıca Mesrur Barzani konuşmalarında, “Kürdistan’ın sadece bölgede ve Orta Doğu’da değil, tüm dünya düzeyinde gelişmiş bir ülke olmasını ümit ediyoruz” ifadesini kullandı.