image

PeyamaKurd - Kürdistan Parlamentosu Geçici Başkanı Rewing Hirori, parlamento yönetimini seçme oturumunda, parlamentonun en genç iki üyesinin kendisiyle beraber çalışmasını istedi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) toplantıya katılmadığı belirtildi.

Parlamentoya seçilen üç yeni vekil de yemin etti.

  • KDP’den Şaban Ali, YNK’den Kubad Talabani ve Yeni Nesil Hareketi’nden Şahsuwar Abdulvahit parlamenter olmama kararı almış ve ilk oturumda yemin etmemişlerdi.
  • Bu isimlerin yerine KDP’den Zedan Bradosti, YNK’den Sirwan Baban ve Yeni Nesil’den Rahi Rehber’in vekil olacağı ifade edildi.
  • Kürdistan İslami Topluluk Partisi’nin (Komel) oturuma katılacağı ancak parlamento başkanlığı için oy kullanmayacağı aktarıldı.
  • Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), parlamento başkanlığına Dr.Vala Ferid’i, Parlamento Başkanı birinci yardımcılığına Hemin Hawrami’yi aday gösterdiklerini açıkladı.
  • Yeni Nesil Hareketi ise parlamento başkanı adaylığına Sipan Salim’i, parlamento başkan birinci yardımcısı olarak Kawa Abdulkadir’i, başkan ikinci yardımcılığına ise Müjde Mahmud’u aday gösterdi.

Oylar kullanıldı ve oy sayımı başladı.

KDP Parlamento başkanlığına aday olan  Dr.Wala Ferid 62 oy alırken, Sipan Salim ise 8 oy aldı. Sandıktan 3 adet boş oy çıktı.

KDP’den parlamento başkanı birinci yardımcılığına aday olan Hemin Hawrami 68 oy aldı. Yeni Nesil Hareketi adayı ise 8 oy topladı.

 Türkmen Reform Partisi’nden Muna Kahveci 60 oy aldı.

Islaha Doğru Koalisyonu oylama başladıktan sonra oturumu terk etti.

Azadi Listesi oturumu boykot etti.