image

PeyamaKurd - Irak'ta hizmet yoksunluğu, işsizlik, elektrik kesintileri ve temiz suyun sağlanamamasına karşı düzenlenen protesto gösterilerinin devam etmesinden dolayı yeni hükümetin kurulması müzakerelerini daha da ağırlaştırdı.

Genel seçimlerin galibi olan Mukteda es Sadr, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Göstericilerin talepleri yerinde getirilene kadar hükümetin kurulması müzakereleri durdurulsun” çağırısını dile getirmişti.

“Makamlar konusunda anlaşma sağlanmalı”

Öte yandan ise Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Üyesi Hoşyar Zebari, Irak’ta yeni hükümetin kurulmasının birkaç ay daha uzayacağını ifade etti.

Irak’taki son durumu değerlendiren Zebari, “Gösteriler ve hükümetin kurulması konuları iki farklı meseledir. Hükümetin kurulması 2-3 ay daha zaman alabilir. Çünkü siyasi taraflar arasında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Parlamento Başkanı makamları konusunda anlaşma sağlanmalı” şeklinde konuştu.

“Hükümet programı hazırlanmalı”

Söz konusu yeni hükümetin kurulması müzakereleri kapsamında Şii ve Kürt siyasi taraflar arasında bazı görüşmeler yapılmıştı.

Yeni hükümet için bazı şartların Şii siyasi taraflara iletildiğini belirten Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Sözcüsü Sadi Ahmed Pire, “KYB ile KDP olarak, Şii Fetih ve Kanun Devleti listelerine bazı taleplerde bulunduk; Kurulacak hükümet programından çıktığında düşürülebilmeli. Siyasi taraflar birlikte hükümet programını hazırlamalı. Eğer hükümetin programı hep hazırlandığında, başbakan uygulamadığı takdirde onu değiştirir yerine başkasını koyabiliriz” ifadelerine yer verdi.