image

PeyamaKurd- Kürt sporcu Makwan Amirkhani’nin bugün çıkacağı “UFC244” karma dövüş müsabakasında Kürtler için ringe çıkacağını açıklaması Kürtler tarafından büyük bir beğeni ve ilgiyle karşılandı.

İran-Irak savaşı sonrası 4 yaşındayken göç ettiği Finlandiya adına spor müsabakalarına katılan ve çok sayıda ödüle sahip olan Doğu Kürdistan’ın doğumlu Kürt sporcu Makwan Amirkhani, maç öncesi Kürt ulusal renkleri kêsk-sor-zer (sarı-kırmızı-yeşil) kefiye boynuna sararak kameraların karşısına geçti.  

Maç öncesi basın toplantısında konuşan Amirkhani, “Ben Kürd’üm ve bunu hiçbir zaman unutmadım. Nerden geldiğimi, kim olduğumu ve aslımı hiçbir zaman unutmadım. Her zaman köklerimle guru duydum” dedi.

Rojava Kürdistanı’ndaki gelişmelere ilişkin de  mesaj veren Makwan Amirkhani, Türkiye’nin başlattığı harekat nedeniyle yüzlerce sivilin hayatını kaybettiğini, binlerce sivilinde evlerini göç etmek zorunda kaldığını dile getirdi.

General Mazlum'dan Tebrik

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobane de çıkacağı karşılaşmada Türkiye’nin saldırına dikkat çekeceğini açıklayan Kürt dövüş sporcusu Makwan Amirkhani’ye teşekkür mesajı gönderdi.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobane Twitter hesabından Kürt sporcuyu etiketleyerek paylaştığı mesajında, “Sizi cesaretiniz için selamlıyorum ve başarılar diliyorum. Kürtlerin kuzeydoğu Suriye ve Rojava'da karşılaştığı etnik temizlik ve demografik değişim girişimlerini dünyaya açıklamak için bizim sesimiz olacağını umuyoruz” dedi.