image

“Rêbaza Barzanî rêbaza me ye”

 

PeyamaKurd - Kürd/Kürdistan özgürlük mücadelesinde şüphesiz önemli bir yere sahip olan, Mele Mustafa Barzani, vefatının 40’ıncı yıldönümünde Rojava’da anıldı.

14 Mart 1903 tarihinde Güney Kürdistan’ın Barzan köyünde dünyaya gelen, Mele Mistefa Barzani, 1 Mart 1979’da ABD’nin başkenti Washington’da yaşama gözlerini yumdu.

Kürtlerin gönlüne taht kuran Mele Mustafa Barzani’nin ölüm yıldönümü nedeniyle Rojava’nın Qamışlo, Amude, Kobani, Tirbesipi kentlerinde anma töreni düzenlendi.

Bilindiği üzere Rojava Kürtleri, Mele Mistefa Barzani ve ona inanlar ile beraber 11 Eylül 1961 tarihinde Kürdistan davasına büyük bedeller verdiler. Bu tarihlerde Rojava Kürdistan’ından bahsederken şüphesiz akıllara PYD-YPG geliyor. Fakat unutulmaması gerekenlerden biri de Ölümsüz General Mele Mustafa Barzani’nin oradaki kuvveti ve gördüğü saygıdır.

ENKS’nin organize ettiği ve Rojava’nın; Qamışlo, Amude, Kobani, Tirbesipi kentlerinden katılımların yoğun olması ile Ölümsüz Barzani için anma töreni gerçekleşti. Yapılan bu törenler 4 parçadaki Kürdistan’ın en görkemlisi ve en saygı görülesi töreniydi denebilecek durumdaydı ve her Kürd şüphesiz bununla gurur duydu.

Anma törenine katılanlar gözle görülür bir şekilde susmadan ‘Rêbaza Barzanî rêbaza me ye” sloganları attılar.

Rojava’nın durumu diğer parçaların şu an ki durumundan daha kritik iken, dün yapılan törende adeta Kürdistan’a ders verir nitelikte bir duruş sergilediler ve Kurdistanî her kesimi gururlandırdılar.