image

PeyamaKurd -  Elon Musk, ABD'nin İranlılara sunulan internet hizmetlerinin kapsamının genişletilmesine izin veren genel lisans yayımlamasından sonra uydu internet sistemi Starlink'i bu ülkede devreye soktu. Kürdistan Bölgesi semalarında görünen uydu hareketlerinin de bu uydulara ait olduğu bilgisine ulaşıldı.

İran'da "örtünme yasalarına uymadığı" sebebini öne sürerek “ahlak polisinin” gözaltına aldığı Jina Emini’nin ölümü sonrası başlayan protestolar 9’uncu gününde devam ederken, ülkede internete erişimine engel olundu.

Yaşanan bu olay esnasında ABD'nin İranlıların internete erişimini kolaylaştıracak adımının ardından Elon Musk, Starlink uyduları üzerinden internet sağlayacağını bildirdi. Yapılan açıklamaların hemen ardından Duhok, Erbil ve Süleymaniye semalarında uydu hareketliliği gözlendi.

Konuya ilişkin Kürdistan Astronomi Teşkilatı başkanı Eji Çeto, peşi sıra yavaşça hareket eden bu uydu silsilesinin Musk’ın Starlink uyduları olduğunu belirtti.

Ülkelerde interneti izleyen bir web sitesi olan Net Blocks'a göre, İran'da internete ve sosyal ağlara erişim kısıtlandı. Net Blocks, Kürt şehirlerinde internetin ciddi şekilde kesildiğini belirtti.