image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, ABD’nin Irak Büyükelçisi Alina Romanowski’yi başkent Erbil’de kabul etti. 

Barzani, “Irak bütçesinde Kürdistan Bölgesi'nin haklarının dikkate alınması” çağrısında bulundu. Kürdistan Bölgesi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, genel olarak Irak genel bütçesi konusu ele alındı.

Bütçede tüm tarafların çıkarlarının gözetilmesi gerektiğine dikkat çeken Barzani, “Bütçenin Irak'taki tüm bölge ve toplulukların çıkarlarının yanı sıra Kürdistan Bölgesi'nin haklarını gözetecek, ekonomiyi canlandırmaya ve hizmet sunumuna araç olacak şekilde kabul edilmesinin” önemini vurguladı.

Kürdistan Bölgesi seçimlerinin de ele alındığı görüşmede, Başkan Neçirvan Barzani, seçimlerin zamanında yapılması noktasında gerekli tüm adımların atılacağını aktardı.

Diğer yandan, ABD’nin Erbil Başkonsolosu Irvin Hicks’in hazır bulunduğu görüşmede, “ABD’nin Kürdistan Bölgesi ve Irak’la ilişkileri, siyasi partilerin Irak'taki siyasi sürece etkisi ve bölgedeki genel durum” başlıkları da masaya yatırıldı.